Původ: Finsko

Cena:

0,02l
0,04l

90,-
170,-

Ö Dark Rum vyrobený společností Altia a Ålandským lihovarem Smakby je prvním rumem, který se destiluje a vyrábí ve Finsku.

Ö je v překladu „ostrov“ a název rumu pochází ve skutečnosti ze švédštiny, která je hlavním jazykem finských Ålandských ostrovů. 

Cukrová třtina, nebo černá melasa z ní, je jednou z ingrediencí bez které se rum neobejde. A to natolik, že nápoj z jakékoli jiné přísady nelze nazývat rumem.
Bohužel cukrová třtina ve Finsku neroste, takže černá melasa, která je surovinou Ö, pochází z Karibiku. Ve všech ostatních ohledech se rum vyrábí, fermentuje, destiluje a zraje výhradně ve Finsku. Jinými slovy, nebyl dovezen do Finska jako surový destilát.

„Myšlenka na finský rum pramenila z touhy vytvořit něco nového. Ve Finsku jsme již vyrobili vodku, whisky a zejména v posledních několika letech gin. Ale zatím nikdo nedělal rum.
„Bylo by skvělé vyrábět rum z finské cukrové řepy, ale v takovém případě byste to samozřejmě nemohli říkat rum a ani chuť by nebyla tak dobrá.“ Říká Mikael po několika pokusech s destilací cukrové řepy.

Prozatím jsou objemy výroby rumu nízké vzhledem k tomu, že existuje pouze omezený počet sudů vyrobených z finského dubu pěstovaného výhradně ve finsku.
„Surové desky byly určeny k použití v nábytku, když jsme je před několika lety našli ve Finském Raseborgu. Díky jejich řezání byly desky vhodné i pro sudy, které pro nás vyrobil švédský bednář. Náš dub je pevně zrnitý a tvrdý, proto musel být silně spálený, než byly sudy uvedeny do provozu. To dodává nápoji během stárnutí trochu kouřovou vůni.“ Říká Mikael.

Cena: 

 

0,02l

90,-

 

 

0,04l

170,-